Pályázat

Intézményvezetői álláspályázat


A Nemzeti Kulturális Alap Petőfi 200 programjában megvalósult beruházása

az Aszódi Integrált Kulturális Intézmény Petőfi Közérdekű Muzeális Gyűjteményében

A beruházás Aszód város életében is komoly jelentőségű, de a Petőfi Múzeum történetében korszakos esemény. A beruházás két színtéren zajlott. Egyrészt megvalósult a múzeum központi épülete, az egykori latin gimnázium emeletes épületének műemléki rekonstrukciója, másrész megépült egy aula, amely összeköti a műemléképületet, a jelenleg galériaként működő korábbi iskolai rajzteremmel. Egy komplex, nagy, egy légtérben bejárható, egymástól mégis elválasztható épületegyüttes alakult ki.

A műemléki rekonstrukciónál országosan elismert szakemberek (Dr. Szilágyi Judit, Dr. Hernyák László, Dr. Lászay Judit, Karácsony Tamás DLA, Dr. Nagy Gergely) bevonásával a következő szempontokat tartottuk irányadónak.

  • A földszinti teremstruktúránál az eredeti (1769-71.) teremkiosztást tekintettük az alapnak. Ebből kifolyólag a termek körbe nem járhatók, mint volt a korábbi kiállítás esetében.
  • Az emeletre történő feljutást kívülről egy az épülethez üvegből épített lépcsőházban oldottuk meg, amely az aulából közelíthető meg, s az emeleti termekbe a korábbi 1871-72-ben megépített helyen lehet belépni. Az emeleten a termek körbejárhatók.

A műemlék épületben teljes műemléki rekonstrukció valósult meg. Visszabontották az emeleti falakig a tetőt és a fölső födémet. Új héjszerkezetet, szigetelést, födémet és cserepes fedést kapott az épület. Visszaépült az egykori homlokzati attikafal. A földszint és az emelet közti födém egyik részét megerősítették, a másikat újraépítették. A nyílászárók az eredetik alapján lett újra gyártva, a vasalatokat részben megtartottuk, részben újra gyárttattuk. Az épület teljes egészében szigetelt, a villamos hálózat újraépített. A belső falak az eredeti állapotot tükrözik, fehérre festettek, a járófelület hajópadló. Az épület külső színét a sárga, barna és fehér uralja. Az épületben a kiállítás tervezetének megfelelően ellátott világítással, különböző elektronikus kiállásokkal. A pincét nem integráljuk a kiállításba, ott csak a legszükségesebb építészeti megoldások lettek elvégezve a szellőztetés mellett.

Az aula új épület. Itt kapott helyet a fogadótér, a női, férfi és a mozgáskorlátozott mosdó, az épület energetikai központja és a kapcsolószekrény. A szerverszoba a lépcsőház aljában lett kialakítva, ahová a műemlék épület hátsó terméből lehet bejutni. A fűtést és a melegvízszolgáltatást három hőszivattyú látja el, amelyet a galéria és az aula mögötti angolaknában alakították ki. Az aula a múzeum műemlék épületéhez és a galériához üvegfalakkal kapcsolódik, homlokzata a korábbi támfal terméskőből kirakott képét adja vissza. Az épületegyüttes előtti tér kis- és nagy bazaltkocka burkolattal van ellátva. A világítása, kandeláberekkel, rejtett lépcsőbe és földbe süllyesztett lámpatestekkel megoldott. Az épület tűz- és vagyonvédelemmel ellátott.

A két korábbi gimnáziumi épület és a közöttük megépült aula harmonikusan egészítik ki egymást. Föléjük magasodik az egykori tápintézet kétszintes központi épülete, amelyhez két oldalszárny kapcsolódik. Ebben az épületben vannak a raktárak, munkaszobák, könyvtár. A műemlék épületben lesz megépítve az új állandó kiállítás, az aula lesz a fogadótér, a galéria nagyterme időszaki kiállítások megrendezésének ad helyet, a kisebbik helységében talál otthonra az Elektromos Gyűjtemény Látványtár. Az intézmény története egy 250 évvel ezelőtt megépített földszintes iskolával kezdődött, amely mára komoly múzeumi komplexummá fejlődött.

Asztalos Tamás

mb. intézményvezető